25 kwietnia w Częstochowie odbył się etap archidiecezjalny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Zainaugurowała go Msza św. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza. Witając młodych, przypomniał, że Biblia jest najlepszym Przewodnikiem Życia. Wyraził radość, że tak wielu młodych sięga do Pisma św. i w tym roku podjęło trudny temat, jakim jest Apokalipsa. „Często słyszymy, że nadchodzi czas apokalipsy, wielu nią straszy, ale my wiemy, że Księga Apokalipsy to nie księga lęku, choć padają w niej słowa „biada”, ale to przede wszystkim Księga Nadziei” – mówił bp Długosz. Podkreślał, że „opowiada ona o pierwszych prześladowaniach chrześcijan i głębokiej nadziei, którą wlewa w serca cierpiących i poniżanych św. Jan, autor tej Księgi, że przyjdzie Baranek i powstanie nowe niebo i nowa ziemia”.
„Nadzieja towarzyszy nam i dzisiaj. Jest z nami Chrystus Zmartwychwstały. Dla człowieka wierzącego nie ma sytuacji bez nadziei. Życzę wam kierowania się głęboką nadzieją w każdej chwili życia” – mówił kaznodzieja.
W etapie archidiecezjalnym wzięło udział 80 osób reprezentujących ponad 40 szkół ponadgimnazjalnych z Częstochowy i okolic. Przewodniczącym Komisji w Częstochowie był ks. Bogusław Zeman, przełożony paulistów w Polsce, członek zespołu redakcyjnego najnowszego przekładu Pisma św., tzw. Biblii Paulistów.
W czasie przerwy młodzież nawiedziła Jasną Górę, gdzie po modlitwie w Kaplicy Matki Bożej odbyło się prowadzone przez o. Tomasza Tlałkę spotkanie „Żywa Korona Maryi w 300. rocznicę Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej”.
W etapie ustnym najlepszymi okazali się: I miejsce – Adrian Żurek z Technicznych Zakładów Naukowych w Częstochowie, II miejsce – Tomasz Rojszczyk z I LO im. J. Słowackiego w Częstochowie, III miejsce – Karolina Rakus z IX LO im. C. K. Norwida w Częstochowie, IV miejsce – Karol Knopik z Zespół Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie, V miejsce – Konrad Maleńczak z IV LO H. Sienkiewicza w Częstochowie, VI miejsce – Zuzanna Mielczarek z IX LO im. C. K. Norwida w Częstochowie i VII miejsce – Dawid Sybuła z Zespołu Szkół H. Sienkiewicza w Pajęcznie.
Konkurs Biblijny w takiej formule nie byłby możliwy, gdyby nie pomoc wielu wspaniałych ludzi, którzy na różny sposób wspierają to dzieło. W tym roku nagrody w postaci notebooka, tabletów i innego sprzętu elektronicznego, a także albumów i różnych upominków ufundowali:
Zakład Produkcyjny w Koniecpolu, Zakłady Produkcyjne Vit-Verit, senatorowie: Ryszard Majer i Artur Warzocha, posłowie: Konrad Głębocki i Szymon Giżyński, europoseł Jadwiga Wiśniewska, Edycja św. Pawła, Tygodnik Katolicki „Niedziela”, Jerzy Domagała i Anna Przewłocka.
Wszystkim fundatorom nagród z całego serca dziękujemy.
Izabela Tyras