9. spotkanie Klubu „Społeczeństwo” w Opolu

„Katolicka nauka społeczna wobec aktualnych wyzwań życia społecznego” – pod takim tytułem 4 czerwca w Opolu odbyło się 9. spotkanie Klubu „Społeczeństwo”. W gościnnych progach Wydziału Teologicznego dyskutowali: ks. prof. Zbigniew Waleszczuk (Katholische Universität Eichstätt-Ingolstadt); ks. dr Antoni Kaltbach (Konsultant Stowarzyszenia); ks. dr hab. Marek Lis (Asystent kościelny „Civitas Christiana”) oraz ks. dr Andrzej Ochman (Wydział Teologiczny UO).

Tym razem szacowni goście zostali zaproszeni do zmierzenia się z aktualnymi problemami, z jakimi spotykamy się w przestrzeni życia społecznego. Ks. prof. Zbigniew Waleszczuk zaprezentował palące zagadnienia stojące przed nauką społeczną Kościoła na przykładzie swoich doświadczeń z Polski i Niemiec.

Ks. dr Antoni Kaltbach skoncentrował się na zdiagnozowaniu wyzwań stojących głównie przed młodymi ludźmi, którzy dopiero wchodzą w pełną odpowiedzialność za kształtowanie przestrzeni życia społecznego. Prelegenci zauważyli, że dziś Kościół niejako przemawia dwoma głosami. Jednym z nich jest nurt reprezentowany przez takich hierarchów jak kardynał Reinhard Marx, arcybiskup Monachium i Freising, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec czy kardynał Christoph Schönborn, arcybiskup Wiednia. Drugim jest nurt reprezentowany przez Jana Pawła II czy Benedykta XVI. Oba nurty wychodząc od różnych filozofii i sposobów uprawiania teologii w odmienny sposób rozwiązują współczesne problemy życia społecznego.

Do tej pory odbyło się 8 spotkań Klubu poświęconych tematyce związanej z życiem społecznym. Pochylaliśmy się nad kwestiami pracy ludzkiej, sprawiedliwości, miłości społecznej, nierozerwalności małżeństwa, dobra wspólnego, patriotyzmu i narodu czy współczesnego rozumienia rodziny. Spotykaliśmy się w wielu miastach m.in. Opolu, Gliwicach czy Częstochowie. Klub zyskuje coraz więcej zwolenników. Przed nami kolejne spotkania już po wakacjach.

dr Michał Kosche