Pielgrzymka do Zakopanego

W dn. od 13-15 października członkowie Oddziału Okręgowego w Opolu (głównie z oddziałów w Opolu, Byczyny, Gliwic, Kluczborka) brali udział w pielgrzymce do sanktuarium MB Fatimskiej w Zakopanem w związku z obchodzoną w tym roku 100. rocznicą objawień fatimskich. Program wyjazdu był bardzo bogaty, a pielgrzymom przez cały czas towarzyszyła wspaniała pogoda oraz niezapomniane górskie widoki. Obchody rozpoczęły się uczestnictwem w uroczystej Mszy św. w sanktuarium MB Fatimskiej. Po Eucharystii wierni wzięli udział w Apelu Jasnogórskim, by po nim przejść w procesji światła po okolicznych wzniesieniach. Atmosfera była wyjątkowa i bardzo podniosła.

Następny dzień stał się okazją do zwiedzania miasta. Pielgrzymi przeszli słynnymi Krupówkami, udali się na Jaszczurówkę do kaplicy NSPJ (projektu Stanisława Witkiewicza z 1907 r.), a następnie poszli obejrzeć znany Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, na którym spoczywają ludzie zasłużeni dla Tatr i Podhala (m.in. Tytus Chałubiński, Kornel Makuszyński, poeta Kazimierz Przerwa-Tetmajer). Odwiedzili także sanktuarium MB Objawiającej Cudowny Medalik – został on objawiony przez Maryję św. Katarzynie Labouré w 1830 r., która miała go rozpowszechnić. Wszyscy, którzy będą medalik ze czcią nosić, otrzymają wiele łask. Po wspólnym popołudniowym ognisku i odpoczynku część pielgrzymów udała się do term w Bukowinie Tatrzańskiej.

W niedzielę pielgrzymi wzięli udział w porannej Mszy św. w miejscu zakwaterowania odprawionej przez ks. werbistę. Czas wolny w godzinach południowych niektórzy wykorzystali do wejścia na Giewont i wjazdu na Gubałówkę, by napawać się wspaniałymi widokami.

Dziękujemy organizatorom wyjazdu oraz uczestnikom. Pielgrzymka stała się okazją do duchowego umocnienia i chwili wytchnienia w codzienności.

Alicja Berger-Zięba