Święto kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast – Częstochowa

8 marca 2017 r. już po raz dziesiąty Oddział w Częstochowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” zorganizował Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast. Celem spotkania jest ukazanie piękna kobiecego powołania oraz roli niewiast w życiu rodziny i Narodu.

Tegoroczne święto było wyjątkowe ze względu na przeżywany jubileusz 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. Rok Jubileuszowy upamiętnia pierwszą koronację papieskimi diademami wizerunku Jasnogórskiej Maryi z 8 września 1717 r., która była także pierwszą taką ceremonią poza Rzymem.

Senat i Sejm RP w oddzielnych uchwałach podjęły decyzję o ustanowieniu roku 2017 Rokiem 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, podkreślając, że Wizerunek Bogurodzicy na Jasnej Górze, otaczany czcią od ponad 600 lat, jest jednym z najważniejszych religijnych i materialnych skarbów narodowych, a Jasna Góra jako duchowa stolica Polski stanowi główny ośrodek tego kultu i pielgrzymowania na ziemi polskiej. Senatorowie i posłowie są przekonani o szczególnym znaczeniu kultu maryjnego dla naszej Ojczyzny, nie tylko w aspekcie religijnym, ale i społecznym, patriotycznym oraz kulturowym.

Spotkanie „Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast” wpisuje się w organizowane na Jasnej Górze od 8 listopada 2016 r. Wieczory Maryjne z cyklu  „Moja Mama jest Królową”.

Program Święta obejmował: Mszę św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej z zawierzeniem Królowej Polski niewiast różnych stanów i zawodów. Eucharystii przewodniczył będzie bp Wiesław Szlachetka, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa kobiet.

W Sali Rycerskiej odbyła się dyskusja o roli kobiet w życiu Kościoła, Narodu, Rodziny i społeczeństwa. Gośćmi wieczoru byli: Małgorzata Buczkowska-Szlenkier, aktorka, żona, mama 3 dzieci;  s. Jola Glapka ze zgromadzenia Sacre Coeur, pomaga narkomanom, terapeutka uzależnień; Judyta Syrek – redaktor naczelna portalu Stacja 7, autorka książek m.in. „Kobieta, boska tajemnica”; Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna „Niedzieli”. Rozmowę poprowadziła Agnieszka Porzezińska – dziennikarka i scenarzystka.

Wieczór u „Najpiękniejszej z Niewiast” zakończył udział w Apelu Jasnogórskim o godz. 21.00.

Im bardziej kobieta staje się kobietą, tym bardziej jest święta – przypomniał na Jasnej Górze delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa kobiet. Bp Wiesław Szlachetka przewodniczył Mszy św. podczas Święta Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast.

Świat potrzebuje kobiecego serca, zwłaszcza dzisiaj, gdy na wielką skalę wkrada się bezduszność i egoizm, a liberalny feminizm i ideologia gender próbuje zniekształcić pojęcie płci, małżeństwa i rodziny – powiedział w kazaniu delegat KEP ds. duszpasterstwa kobiet.

Bp Szlachetka przypomniał, że „najpiękniejszym ideałem kobiecości jest Matka Boża”. Maryja, przyjmując Boże Słowo, wypełniając wolę Boga i swoje powołanie, stała się wzorem kobiety mądrej, a tym samym pięknej. Od Niej chcemy się uczyć duchowości kobiety i kobiecości – mówił kaznodzieja.

Przypomniał, że stworzenie mężczyzny i kobiety na obraz i podobieństwo Boga, stanowi o tej samej ich godności. – Ale kobieta i mężczyzna różnią się od siebie:  rodzajem, przymiotami i powołaniem, a także duchowością. Świat potrzebuje obu tych duchowości – mówił bp Szlachetka. Podkreślał, że „ewangelia czynów i słów Jezusa jest konsekwentnym sprzeciwem wobec wszystkiego co uwłacza godności kobiety, a te kobiety, które znajdują się w pobliżu Chrystusa, odnajdują siebie w prawdzie jaką On naucza i czyni”.

Na zakończenie Mszy św. wypowiedziany został Akt Zawierzenia Kobiet. Przypomniane zostały w nim słowa ślubowania, które w 1926 roku wypowiedziały niewiasty składając Maryi w darze insygnia władzy królewskiej: berło i jabłko. Kobiety polskie ślubowały wtedy: „w duszy stać wiernie i czujnie na straży świętej wiary katolickiej i czystości ducha narodowego, zarówno przy ognisku domowym, jak w życiu publicznym. Chcemy, by w Polsce panował Chrystus, nauka Jego i zasady; chcemy, aby Boże przykazania prawem były w naszych rodzinach, w szkołach, gdzie się wychowują nasze dzieci, w Sejmie i Senacie, gdzie obmyślają ustawy, w urzędach gdzie ustawy się stosuje. Strzec będziemy świętości rodziny chrześcijańskiej, na nierozerwalności Sakramentu małżeństwa opartej, zwalczać będziemy pogańskie obyczaje, bezbożne prawa i bezbożnych ludzi.

Organizatorami spotkania na Jasnej Górze są: Zakon Paulinów, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” – oddział w Częstochowie, które od początku właśnie 8 marca inicjuje wspólną modlitwę i spotkanie oraz Radio Jasna Góra.

Izabela Tyras