Adwentowy Dzień Skupienia – Gliwice

17 grudnia 2016 r. w Gliwicach członkowie i sympatycy Oddziału Okręgowego w Opolu przeżywali Adwentowy Dzień Skupienia. Hasłem przewodnim był cytat z Ewangelii wg św. Łukasza: „Bądźcie miłosierni jak Ojciec Wasz jest miłosierny”.

Nasze spotkanie rozpoczęło się w salce w kaplicy pw. św. Jadwigi. Po przybyciu i powitaniu przybyłych przez Alinę Kostęską, dyrektor Oddziału Okręgowego w Opolu, zgromadzeni udali się na indywidualną modlitwę do pobliskiego późnogotyckiego kościoła pw. Wszystkich Św. Mogli tam skorzystać z sakramentu pokuty.

O godz. 11.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św. poprowadzona przez asystenta kościelnego Stowarzyszenia w diecezji gliwickiej ks. dr. Marka Pykę. Eucharystia sprawowana była za żyjących i zmarłych członków Stowarzyszenia. Ks. Pyka w swym kazaniu zwrócił uwagę na wyjątkowość adwentu jako czasu ponownego otwarcia się na Jezusa, który przychodzi do nas jako małe Dziecię. Cud Bożego Narodzenia dokona się w nas tylko wtedy, gdy świadomie przygotujemy się do świąt i zawierzymy Jezusowi, uznając w Nim naszego Pana i Zbawcę. A znalezienie drogi do Boga i dobre wykorzystanie czasu adwentu jest w obecnych czasach bardzo trudne. Reklamy mówią nam, co jest źródłem szczęścia i naszego spełnienia (wg nich nie jest to Bóg), namawiając do szalonej i często bezmyślnej konsumpcji. Trudno w tym zabieganym czasie znaleźć chwilę wyciszenia i popatrzeć w głąb siebie. Bez tej refleksji duchowej gubi się istota Adwentu.

Każdy z uczestników dostał czerwoną różę, poświęconą przez celebransa. W kościele bowiem znajdują się relikwie św. Rity z Cascii, mistyczki i doktora Kościoła katolickiego, jednocześnie jednej z najpopularniejszych świętych. Była kobietą niezwykle dzielną mimo wielu osobistych dramatów. Przez 15 lat aż do śmierci cierpiała z powodu ciernia wbitego w czoło – tak naznaczył ją Pan Jezus, ponieważ kiedyś zapragnęła cierpieć choć po części jak On. Św. Rita jest patronką od spraw trudnych i beznadziejnych. Mogliśmy dotknąć relikwiarza, by w ten sposób polecić nasze osobiste sprawy tej niezwykłej świętej.

Następnie przeszliśmy do pobliskiego sanktuarium MB Nieustającej Pomocy (ustanowione w 2015 r.; posiada obraz MB ukoronowany papieskimi koronami). Dyrektor Alina Kostęska zawierzyła naszą wspólnotę opiece i wstawiennictwu Matki Bożej.

Ukoronowaniem naszego dnia skupienia była pouczająca konferencja ks. dr. Krystiana Piechaczka zatytułowana: „Adwent czasem odkrywania bliskości Boga. Chrzest jako przymierze z Bogiem”. Prelegent na wstępie postawił pytanie – czym jest Adwent? Otóż jest to osobiste przygotowanie na przyjście Pana. Wyjaśnił pokrótce etymologię tego pojęcia oraz początki Adwentu w Kościele katolickim. Wskazał, że w tym okresie człowiek może (jeśli zechce) odnaleźć się na nowo. W Jezusie nowo narodzonym Bóg odsłania swoje oblicze, przemawia do nas w sposób konkretny.

Co zatem winniśmy czynić? Czuwać przede wszystkim, ale także zachować umiar i skupić się na modlitwie, gdyż tak często ulegamy rozproszeniu przez tysiące spraw, miliony informacji oraz własne nieuporządkowane wnętrze.

Dzień zakończyliśmy wspólnym odmówieniem koronki do Bożego Miłosierdzia poprowadzonej przez członków Stowarzyszenia. Na spotkaniu obecni byli członkowie z oddziału w Opolu, Gliwicach, Tychach, Katowicach, Częstochowy, Prudnika i Kluczborka. Razem kilkadziesiąt osób, które postanowiły w tym przecież gorącym przedświątecznym okresie zatrzymać się na chwilę i spotkać ze sobą, odnowić relację z Bogiem i drugim człowiekiem. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do pięknego przeżycia tego dnia – dziękujemy za ich czas, bezinteresowną pomoc i serce włożone w przygotowanie każdej, nawet najdrobniejszej rzeczy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA