Jerycho różańcowe

12 października w kościele pw. św. Aleksego w Opolu przeżywaliśmy Jerycho różańcowe. Odbyło się ono pod hasłem: Przekaż światło Chrystusa.

Nazwa „Jerycho różańcowe” nawiązuje do wydarzenia opisanego w biblijnej Księdze Jozuego. Według Pisma Świętego wprowadzający Izraelitów do Ziemi Obiecanej po okresie niewoli egipskiej następca Mojżesza Jozue otrzymał od Boga nakaz, by wojsko przez siedem dni okrążało przy głośnych dźwiękach trąb kamienne mury Jerycha. Siódmego dnia od huku trąb potężne mury niedostępnego miasta popękały i runęły, a Jerycho zostało zdobyte.

Jerycho to nieprzerwane czuwanie grupy osób przed Najświętszym Sakramentem przez siedem dni – u nas cykl modlitw odbywał się od godz. 6.00 do 21.00.

Czuwanie ofiarowane było w następujących intencjach, m.in. jako wynagrodzenie Panu Bogu za grzechy narodów Europy i świata, za grzechy Polaków i o Polskę według Bożej woli, o nawrócenie nieprzyjaciół Kościoła świętego i Polski, odkrycie daru Eucharystii w życiu i misji rodziny.

Całodzienną modlitwę rozpoczęliśmy Mszą św. pod przewodnictwem ks. Jacka Polka w intencji ss. franciszkanek szpitalnych (kościół jest połączony z Domem Pomocy Społecznej przez nich prowadzonym, serdecznie im dziękujemy za okazaną pomoc i serce).

Wierni brali też udział w Drodze Krzyżowej, Godzinkach i Różańcu; adorowali także w ciszy.

W naszą uroczystość zaangażowało się mnóstwo osób, w tym Róże różańcowe z opolskiej katedry, bractwo szkaplerzne, siostry szkolne, a także członkowie i sympatycy Civitas Christiana z Opola. Obecni byli także podopieczni Domu Pomocy, zawierzając swoje cierpienie i chorobę Matce Bożej.

Dzień zakończyliśmy pięknie przygotowaną liturgią pod przewodnictwem ks. dr. hab. prof. UO Marka Lisa, który także zawierzył naszą wspólnotę MB Różańcowej.

Na Mszy obecny był przewodniczący Zarządu Oddziału Okręgowego w Opolu Maciej Szepietowski oraz dyrektor Oddziału Okręgowego w Opolu Alina Kostęska.

Oprawę muzyczną liturgii przygotował chór Cantate Deo.

Po Mszy przeszliśmy ze świecami (symbolem światła Chrystusa) przez Bramę Miłosierdzia do opolskiej katedry, gdzie pod słynącym łaskami obrazem MB Opolskiej odśpiewaliśmy uroczyste Salve Regina. Modlitwę prowadził ks. Marek Lis.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam tak pięknie przeżyć to wyjątkowe w naszym oddziale wydarzenie. Dziękujemy za wytrwałą modlitwę, za każdą obecność.