Spotkanie poświęcone Zofii Kossak w Opolu

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Opolu oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu mają zaszczyt zaprosić na spotkanie: Zofia Kossak – strażniczka wartości chrześcijańskich.
Miejsce: sala konferencyjna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, ul. Minorytów 4.
Data: 17 listopada 2017 r., godz. 17.00.
Wysłuchamy dwóch ciekawych prelekcji poświęconych osobie i twórczości Zofii Kossak:
1. prof. zw. dr hab. Krystyna Heska-Kwaśniewicz (UŚ): „Siła zła jest ograniczona, gdy dobro ograniczeń nie ma”. O twórczości Zofii Kossak.
2. dr Joanna Jurgała-Jureczka: „Prawda wyraża się w prostocie”. Zofia Kossak i jej życiowa mądrość.
Zofia Kossak (1889-1968) – polska powieściopisarka, głęboko wierząca katoliczka, autorka licznych powieści, głównie o tematyce historycznej („Krzyżowcy”, „Pożoga”, „Błogosławiona wina”). Wywodziła się ze znanej artystycznej rodziny Kossaków. Za swą działalność w czasie II wojny światowej (głównie za pomoc Żydom) została odznaczona w 1982 r. medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.
Oddział Okręgowy w Opolu już drugi rok, pośród wielu swoich działań, zajmuje się także popularyzacją Zofii Kossak – pisarki nieco zapomnianej, ale wartej odkrycia z uwagi na bogatą spuściznę literacką i przekazywane wartości.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie, które bynajmniej nie będzie miało formy suchego wykładu, lecz wciągającej opowieści o kobiecie z krwi i kości, która wiele zrobiła dla ojczyzny i innych ludzi.
Alicja Berger-Zięba